Numer VIN ma bardzo długą historię. Znajduje zastosowanie już od ponad 30 lat. Norma ISO 3779 doprowadziła do jej standaryzacji. Oznacza to, że numer w każdym kraju tworzony jest według dokładnie takiego samego schematu. Nie ma znaczenia również producent samochodu. Numer składa się z17 znaków, pod którymi zakodowana jest marka pojazdu i kraj jego pochodzenia, model, data produkcji oraz numer seryjny. To podstawowe dane. W przypadku niektórych krajów numer zawiera o wiele więcej informacji, łącznie kolorem tapicerki czy dodatkowym wyposażeniem. Numer VIN z reguły w sposób trwały wybity jest na nadwoziu. Dodatkowym miejscem umieszczania VIN-u jest tzw. tabliczka znamionowa. 

Trzy podstawowe składniki numeru VIN
Numer VIN tworzą trzy zasadnicze części. Pierwsza część to informacje na temat producenta. Obejmuje ona pierwsze trzy znaki (VMI). Druga część to VDS, czyli kod pojazdu, składający się z kolejnych sześciu znaków. Dowiemy się dzięki niej więcej na temat wyposażenia, modelu auta, rodzaju nadwozia czy zastosowanego silnika. Ostatnia część (VIS), składająca się z ośmiu znaków, identyfikuje konkretny egzemplarz samochodu. Szczególne znaczenie ma dziewiąty z kolei znak, pozwalający na sprawdzenie, czy numer nie zawiera błędu. Ostatnia część zawiera takie dane, jak rok produkcji, kod zakładu, w którym pojazd został wyprodukowany oraz numer seryjny danego egzemplarza. 

Które dane zawarte w kodzie VIN są najważniejsze z punktu widzenia kupującego?
Jedną z najważniejszych informacji, którą może uzyskać kupujący używane auto jest data produkcji pojazdu. Jest ona ukryta pod określonym symbolem. Przy odczytywaniu roku produkcji należy jednak brać pod uwagę, ze dla niektórych producentów rok modelowy samochodu nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Dla przykładu niemieccy producenci rok modelowy rozpoczynają zazwyczaj po sierpniowej przerwie. Jeśli auto zostało wyprodukowane w październiku czy grudniu będzie miało kod kolejnego roku kalendarzowego. Znalezienie symboli identyfikujących rok produkcji nie jest wcale trudne. Znajdziemy je bez problemu w Internecie. 

Co daje numer VIN?
VIN pozwala na jednoznaczną identyfikację pojazdu. Osoba kupująca używany samochód może sprawdzić, jak się ma rzeczywisty poziom wyposażenia samochodu, w porównaniu do tego jaki miało auto opuszczając fabrykę. Datę produkcji pojazdu możemy skonfrontować z datami znajdującymi się na szybach. W ten sposób łatwo określimy, czy szyby były wymieniane. Numer VIN pozwala także uzyskać informację o historii serwisowej samochodu. Niektóre marki uwzględniają w niej wyłącznie naprawy gwarancyjne, inne wszystkie naprawy wykonywane w ASO. VIN to prawdziwa skarbnica informacji i z pewnością warto z niej czerpać, zanim podejmiemy decyzje o zakupie samochodu. 
 

 

Warto przeczytać